Z myślą o inwestorach, którzy stoją przed trudnym wyborem, ogrodzenia dla swojej posesji, tworzymy w poradnik, a w nim sieć artykułów, które pomogą w wyborze ogrodzeń. Przyjdą z pomocą i odpowiedzą na pytanie:

* ogólne informacje na temat ogrodzeń

* jaki typ ogrodzenia wybrać,

* jak wygląda montaż ogrodzenia,

* jakie materiały wybrać na ogrodzenie,

* jakie są wytyczne administracyjne do wykonania ogrodzenia

Poradnik

Formur Ogrodzenia

Przykładowe ogrodzenie

Ogólne informacje dotyczące ogrodzeń

Jak wygląda montaż ogrodzeń

Rodzaje ogrodzeń - Poradnik


Człowiek od zawsze chronił swoją własność i dbał o prywatność, dlatego budował ogrodzenia wokół domu, posiadłości, zamku czy pałacu. W dzisiejszych czasach ogrodzenie spełnia nie tylko funkcję ochronną, ale także stanowi ozdobę domu i jego otoczenia. Chroni również przed hałasem, kurzem i spalinami oraz uniemożliwia niepowołanym osobom wejście na teren posesji. Ogrodzenie powinno być wkomponowane w architekturę domu i podkreślać jej walory, dlatego dobrze byłoby gdyby było mocne, trwałe i szczelne, ale także ładne. Dawniej ogrodzenia były wykonywane z najłatwiej dostępnego na danym obszarze materiału, którym zwykle było drewno lub kamień. Obecnie można wykonać ogrodzenie z paneli, siatki, drewna, stali, betonu i innych materiałów. Dobór surowców zależy od indywidualnych preferencji zamawiającego, rodzaju ogrodzenia oraz jego ceny.

 

Ogrodzenie panelowe


Ogrodzenie panelowe składa się z gotowych elementów, zwykle drewnianych, stalowych lub betonowych. Takie ogrodzenie montuje się zazwyczaj na równym terenie z uwagi na utrudnienie w docinaniu jego elementów. Panele drewniane montuje się do słupków stalowych lub betonowych. Istnieją także płoty lamelowe, zbudowane z wysokich drewnianych paneli, które są elementem dekoracyjnym, za pomocą którego można wydzielić na przykład zaciszne miejsce w ogrodzie. Panele stalowe wykonane z zgrzewanego drutu o czworokątnym kształcie oczek są znacznie bardziej sztywne niż klasyczna siatka, co ułatwia ich montaż oraz zmniejsza podatność na odkształcenie i zniszczenie. Można także zbudować ogrodzenie z gotowych przęseł metalowych. Z kolei panele betonowe składają się z gotowych elementów, imitujących kamień, cegłę bądź drewno i wzmocnionych zbrojeniem zgrzewanym z żebrowanych prętów. Mogą one być ażurowe lub pełne z przęsłami betonowymi lub metalowymi. Stanowią szybkie w montażu rozwiązanie oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Panele z różnych materiałów można kupić w zestawie ze słupkami i innymi niezbędnymi akcesoriami.

 

Ogrodzenie siatkowe


Ogrodzenie siatkowe jest jednym z najpopularniejszych typów ogrodzeń. Mimo że jest pozbawione walorów dekoracyjnych, to jego atutem jest niska cena, ogólna dostępność i łatwość montażu. Siatka jest produkowana z drutu stalowego ocynkowanego. Rozróżnia sięsiatkę ocynkowaną lub powleczoną tworzywem poliestrowym w różnych kolorach. Siatka jest mocowana do słupków stalowych osadzonych w betonowych fundamentach punktowych.Można ją stosować wszędzie tam, gdzie jest nierówna powierzchnia, w miejscach które nie muszą wyglądać reprezentacyjnie lub jako ogrodzenie tymczasowe. Wśród typów siatki wyróżnia się siatkę leśną o różnych oczkach w zależności od tego przed jakimi zwierzętami ma ona ochronić dobytek, drzewa czy rośliny ogrodowe.

 

Ogrodzenie drewniane


Ogrodzenie drewniane zwykle jest wykonywane ze sztachet, żerdzi lub bali. Jeśli ma być wykonane wyłącznie z drewna to wszystkie jego elementy należy wcześniej starannie zaimpregnować oraz pomalować. Ogrodzenie drewniane ma różne formy. Może to być płot ze zwykłych sztachet, desek lub drewnianych bali albo mocny płot z betonowych, kamiennych lub ceglanych słupów, gdzie wypełnienie przęseł stanowią elementy drewniane.

 

Ogrodzenie stalowe


Ogrodzenia stalowe mogą być różnego rodzaju. Niezwykle efektowne i estetyczne są kute ogrodzenia. Stanowią one wyrób kowalstwa artystycznego i są wykonywane według dostępnych wzorów lub na indywidualne zamówienie klienta. Poszczególne elementy ogrodzenia stalowego można łączyć na wiele sposobów. Jeśli są to proste, łatwe do oszlifowania konstrukcje łączy się je spawem, natomiast tradycyjne formy są nitowane na gorąco w celu zapewnienia wytrzymałości konstrukcji. Należy pamiętać, iż łączenie przęseł na stałe za pomocą spawów może skutkować popękaniem łączeń. Dobrym zwyczajem jest montowanie przęsła ze słupem stalowym czy betonowym za pomocą śruby z zastosowaniem w połączeniu swobodnego luzu. Wówczasmożliwe jest swobodne rozszerzanie i kurczenie się elementu przęsła pomiędzy słupamipod wpływem słońca, wiatru czy mrozu. Ze stali wykonuje się przęsła, bramy i furtki ogrodzeniowe.

 

Ogrodzenie betonowe


Ogrodzenia betonowe są bardzo popularne. Zwykle wykonuje się je z prefabrykowanych betonowych segmentów, dlatego są szybkie w montażu. Mogą mieć konstrukcję litą lub ażurową. Estetykę elementów betonowych można poprawić poprzez zaimpregnowanie ich odpowiednią farbą w wybranym kolorze przeznaczoną do elementów betonowych. Ich atutem jest to że są niezwykle trwałe, odporne na mróz i bardzo dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Najczęściej są montowane poprzez wsunięcie ich w odpowiednio wyprofilowane słupy betonowe. Przy montażu przęseł betonowych przy słupach bramowych można zastosować zamiast słupa betonowego ceownik, który będzie pełnił rolę łącznika przy słupie bramowym. Ogrodzenia betonowe można wykonać także z bloczków betonowych. Są one ułożone jak klocki za pomocą odpowiedniego kleju, wewnątrz zazbrojone prętami żebrowanymii wypełnione mieszanką betonową o odpowiedniej klasie.Można z nich budować ogrodzenia o dowolnej wysokości oraz formować kolumny i niskie murki dla przęseł drewnianych lub metalowych.

 

 

Oferta rodzajów ogrodzeń jest bardzo różnorodna. Można wybierać wśród różnych materiałów i elementów. Każdy klient niezależnie od wysokości budżetu zaplanowanego na przedsięwzięcie może wybrać odpowiadający mu produkt. Obecnie ogrodzenie to nie tylko element chroniący prywatność, ale także indywidualna wizytówka domu.
 

 

 

 

Montaż ogrodzeń

 

Specyfika budowy ogrodzeń zależy od ich trwałości oraz rodzaju użytych materiałów. Tymczasowe ogrodzenie można zbudować na wbitych w ziemię słupach ogrodzeniowych. Jednak jeśli ogrodzenie ma być solidne, trwałe i świetnie się prezentować, to trzeba poświęcić temu przedsięwzięciu sporo pracy. Podstawową kwestią jest przygotowanie gruntu pod ogrodzenie. Jeśli na działce było stare ogrodzenie, to należy je zdemontować oraz usunąć wszystkie resztki jego elementów, takie jak murki czy kamienie, aby nie przeszkadzały w wierceniu otworów pod nowe słupki ogrodzeniowe. Dopiero wtedy można zacząć prace przygotowawcze związane z montażem ogrodzeń panelowych, siatkowych, drewnianych, stalowych, betonowych czy z pustaków łupanych, np. firmy Joniec.

Prace przy montażu ogrodzeń powinny być wykonywane zgodnie z ogólnymi zasadami sztuki budowlanej oraz przepisami ustawy Prawo Budowlane. Wykonawca winien posiadać odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie, postępować wobec wytycznych inwestora oraz według specyfikacji budowy konkretnego rodzaju ogrodzenia.

 

Ogrodzenie panelowe

 

Przed wykonaniem ogrodzenia panelowego z prefabrykowaną podmurówką należy usunąć stare ogrodzenie, jeśli takie istniało. Następnie należy wyrównać teren i odczekać pewien czas (w zależności od potrzeb), żeby podłoże zagęściło się w wyniku opadów deszczu. Ziemię można także ubić drganiami, np. zagęszczarką lub skoczkiem. W kolejnym etapie należy ustalić z inwestorem sposób budowy ogrodzenia: w poziomie czy według terenu. Na tej podstawie zaznacza się sznurkiem wymiary ogrodzenia. Kolejny etap to kopanie otworów, które mogą być wykonane za pomocą łopaty, świdra ręcznego, świdra spalinowego lub minikoparki ze świdrem. Głębokość otworów należy wykonać według poziomu przemarzania gruntu na danym terenie na podstawie obrazującej je mapy. Słupki można zamontować na dwa sposoby. Według pierwszego z nich słupki montuje się na mieszance betonowej o mokrej konsystencji wykonanej z odpowiedniej klasy betonu. Drugi sposób polega na montażu słupków za pomocą półsuchej mieszanki betonowej o odpowiedniej klasie betonu. Zdarza się, że mieszanka betonowa przygotowana na budowie nie posiada planowanej klasy, więc jej zastosowanie nie przyniesie zamierzonego efektu. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zamówienie gotowego betonu u producenta. Montaż betonowych bloczków (łączników) odbywa się poprzez ustawienie elementu na podsypce z mieszanki betonowej, z uwzględnieniem w zależności od potrzeb pionu i/lub poziomu. Następnie należy zalać ustawione elementy rozrobioną mieszanką betonową do stanu mokrego. Można zalać bloczki równo z górą i z upływem czasu dokładać mieszanki lub zalać je kilka centymetrów poniżej od góry, a następnego dnia zatrzeć góry bloczków półsuchą mieszanką betonową. Następnie należy roznieść podmurówkę poprzez wsunięcie jej w odpowiednio wyprofilowane łączniki i przystąpić do montażu przęseł panelowych. Panele montuje się zwykle na słupkach 60x40 mm, jednak nie jest to regułą. Panel można montować zarówno pomiędzy słupkami, jak i przylegająco do słupków. Wówczas łączy się go ze słupkiem odpowiednimi zapinkami, a z innymi panelami spinkami. Jeśli chodzi o opcję montażu panelu między słupkami, to panel ze słupkiem należy połączyć za pomocą obejm startowych, przelotowych czy narożnych. Na koniec na słupki należy założyć daszki. Mogą one być z tworzywa PCV lub stalowe.

 

Ogrodzenie siatkowe

 

Postępowanie przy montażu siatki na murku prefabrykowanym jest takie samo jak przy montażu ogrodzenia panelowego aż do rozciągania siatki. Po założeniu podmurówki należy zamontować druty naciągowe. Jeśli zastosowano słupki z przyspawanymi nakrętkami i daszkiem to wtedy należy przełożyć drut przez te nakrętki. Natomiast w przypadku gołych słupków należy na każdym słupku przykręcić tzw. przelotki z tworzywa PCV lub stali ocynkowanej. Mocowanie drutu naciągowego można wykonać za pomocą obejmy z napinaczem i śrubą pod drut stabilizujący, który jest montowany na początku i końcu ogrodzenia w celu utrzymania siatki przed przesunięciem się na boki. Następnie należy nałożyć siatkę na druty. Górny i dolny drut naciągowy trzeba przepleść, a środkowy albo także przepleść albo łatwiej spiąć do siatki za pomocą druta wiązałkowego ocynkowanego lub powleczonego.

 

Ogrodzenie z siatki leśnej

 

Ogrodzenie z siatki leśnej można zamontować na słupach betonowych, stalowych lub drewnianych. Należy wykonać otwór w ziemi, włożyć słup i przysypać ziemią. Można także wrzucić gruz i później przysypać wierzch ziemią. Nie praktykuje się zalewania mieszanką betonową słupów przy ogrodzeniu tymczasowym z siatki leśnej, ponieważ wiąże się z tym ponoszenie wysokich kosztów zakupu mieszanki betonowej, którą i tak za niedługo będzie trzeba usunąć z gruntu. Słupki umieszcza się w ziemi w odległości od siebie około od 2 do 2,5 m. Pierwszy i ostatni słupek należy podeprzeć ukośnymi zastrzałami, których wyłącznie dolną część można zatopić w fundamencie, dzięki czemu ogrodzenie będzie bardziej zabezpieczone przed przewróceniem się. Mocowanie siatki do słupa drewnianego odbywa się poprzez wbijanie skobli do słupów. Z kolei do słupa betonowego montuje się siatkę poprzez powieszenie jej na śrubach, które mocuje się w odpowiednio wyprofilowanych otworach w słupach. Natomiast montaż do słupa stalowego odbywa się poprzez włożenie siatki w odpowiednio wykonane w tym celu rowki.

 

Ogrodzenie drewniane

 

Montaż ogrodzenia drewnianego zależy od konstrukcji konkretnego ogrodzenia. Systemy panelowe poziome, tj. deski montowane w poziomie do lica ogrodzenia, montuje się za pomocą łączników z wkrętem do drewnianych słupków, wcześniej osadzonych w gruncie najlepiej poniżej poziomu przemarzania gruntu. Dzięki temu można uniknąć w przyszłości niemiłej niespodzianki jaką jest efekt tzw. „pofalowania ogrodzenia”. Natomiast ogrodzenie przęsłowe montuje się do słupów używając śrub, nitów oraz obejm. Słupy i cokoły przy tego rodzaju ogrodzeniach mogą być betonowe, ceglane oraz kamienne, a w niektórych przypadkach są także wykonane z drewna.

 

Ogrodzenie stalowe

 

Montaż ogrodzenia stalowego jest podobny do montażu ogrodzenia panelowego. Należy pamiętać, aby przęseł nie mocować do słupów na stałe na przykład poprzez spawanie. Grunt różnie zachowuje się w warunkach zimowych, co jest spowodowane jego rodzajem. Inaczej zachowuje się grunt piaskowy, a inaczej glina. Przęsła stalowe najlepiej montować do słupów za pomocą śrub, które mają luz na połączeniu. Na połączeniu np. w płaskowniku należy wykonać owalny otwór pod śrubę, dzięki czemu pod wpływem przemieszczania się słupka w zimie, połączenie słupek-przęsło będzie mogło „pracować”.

 

Ogrodzenie betonowe

 

Podczas wykonywania ogrodzenia betonowego należy wykonać otwór w gruncie, obsadzić słup i zasypać go mieszanką betonową. Przed obsadzeniem słupów należy wykonać podsypkę z piasku lub mieszanki betonowej, która będzie stabilizowała nowo powstałą konstrukcję. Zdarza się, że wykonawcy zasypują co drugi słup mieszanką betonową, a co drugi gruzem lub ziemią. Jest to niewłaściwy sposób montażu, który w przyszłości prowadzi do zapadnięcia się słupków zamontowanych na gruzie lub ziemi. Gdy mieszanka betonowa wyschnie, należy wsunąć płyty w odpowiednio wyprofilowane słupy. Spotyka się praktykę, gdzie pomiędzy ustawiane słupy od razu wsuwa się po jednej płycie, która spełnia funkcję rozpórki między słupami i wówczas mamy pewność, że reszta płyt wsunie się od góry w łatwością. Przy zakupie elementów należy pamiętać o ich jakości. W przypadku gdy postawimy na cenę, a nie na jakość, to wówczas trzeba będzie szlifować boki płyt, ponieważ mogą one mieć między sobą duże rozbieżności wymiarowe.

 

Ogrodzenie z pustaków łupanych firmy Joniec

 

Ogrodzenie z pustaków łupanych firmy Joniec można zbudować z gotowych elementów takich jak bloczki, płytki, łączniki i daszki. Jest pięć wariantów budowy takiego ogrodzenia:

  1. Ogrodzenie zbudowane z samych słupków. Najpierw trzeba wywiercić otwory pod zbrojone stopy betonowe na których buduje się słupki z bloczków. Pomiędzy słupkami montuje się prefabrykowane deski lub podwaliny betonowe. Jest to stosunkowo najtańszy sposób budowania ze względu na niskie koszty materiału i robocizny. Można także wykonać ławę na całej długości ogrodzenia, posadowioną kilka centymetrów nad poziomem gruntu, a następnie wypuścić zbrojenia w miejscach późniejszego montażu słupków z bloczków.

  2. Ogrodzenie standardowe, czyli podmurówka z bloczków zbudowana na fundamencie w  całej długości ogrodzenia ze słupkami zbudowanymi na podmurówce w zaplanowanych odległościach. Można budować je na dwa sposoby. Według pierwszego należy wykonać ławę betonową w całości ogrodzenia z przygotowanym już odpowiednim rozplanowaniem słupków, bram i przęseł. Następnie należy ułożyć warstwowo podmurówkę z bloczków zalanych później betonem. Na końcu trzeba zamontować słupki w rozplanowanych miejscach oraz daszki. Drugi sposób polega na wykonaniu zbrojenia stóp betonowych, na którym zostaną zamontowane podwaliny systemu SUPPORT, a dalej należy prowadzić prace w taki sposób jak wcześniej w sposobie pierwszym.

  3. Ogrodzenie standardowe z poszerzonymi słupkami, zbudowanymi bezpośrednio na stopie lub ławie fundamentowej z podmurówką zbudowaną pomiędzy słupkami. Należy zacząć od rozplanowania wielkości i umiejscowienia słupków. Następnie należy wykonać ławę fundamentową na całej długości ogrodzenia, która w miejscach zaplanowanych słupków będzie dopasowana do ich wielkości. Pracę rozpoczyna się od budowania słupków, a następnie należy zamontować warstwowo podmurówkę w przestrzeniach między nimi.

  4. Pełny mur wykonany z bloczków na całej długości ogrodzenia. Jest budowany tak samo jak ogrodzenie standardowe. Podczas projektowania i budowania ławy betonowej oraz montażu zbrojenia należy uwzględnić warunki ukształtowania terenu, rodzaj gruntu oraz wielkość i ciężar muru.

  5. Podmurówki z bloczków na dwie, trzy warstwy ze słupkami wykonanymi z metalu. Buduje się ją według zasady z rozwiązania drugiego, ale słupki należy zakotwić na odpowiednią długość w stopie fundamentowej lub zamontować je na podmurówce przed położeniem daszków.

 

Przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia należy przygotować otoczenie, czyli oczyścić powierzchnię i utwardzić podłoże. Następnie trzeba wykonać ławę fundamentu poniżej strefy przemarzania gruntu (według mapy). Jest to działanie niezbędne, ponieważ zamarzanie wody w zimie spowoduje uszkodzenie fundamentu i całego ogrodzenia. Budując fundament, należy wykonać w ławach pionową dylatację co ok. 10-15 m. Zalecane jest wykonanie szczelin w miejscach łączeń podmurówki i słupków. W bloczkach położonych nad szczelinami należy wykonać nacięcie w celu przedłużenia dylatacji fundamentu i wypełnić ją elastycznym materiałem uszczelniającym. Poziome zbrojenie ułożone w fundamencie usztywni go i zapobiegnie pęknięciom. Pionowe zbrojenie należy ułożyć w narożach projektowanego słupka. Dobrze jest związać obydwa zbrojenia ze sobą, co zapobiegnie przemieszczaniu się prętów podczas zalewania ich betonem. Na związanym fundamencie należy ułożyć podmurówkę, którą buduje się z bloczków lub kilku elementów łączonych łącznikiem. Jeśli jest wyższa niż trzy warstwy, należy ją zazbroić.

 

Przed wlaniem betonu wykop należy zadeskować lub wykonać szalunek, żeby ziemia nie mieszała się z betonem i w ten sposób nie osłabiała go. Najlepiej zamówić beton o odpowiedniej klasie w betoniarni, ale można go też wymieszać w betoniarce. Po około dwóch, trzech dniach można usunąć szalunek. Wtedy należy nałożyć na grunt izolację poziomą w postaci ekofolii jednoskładnikowej wysokociśnieniowej (np. IZOHAN). Dzięki temu ogrodzenie nie będzie podciągało wody z podłoża i nie wystąpią na nim wapniowe wykwity czy pomrozowe pęknięcia. Następnie należy ułożyć każdą warstwę ogrodzenia „na sucho”, aby dopasować poszczególne bloczki do siebie. Układ bloczków ma być taki, żeby ściśle do siebie przylegały bez odchyleń w pionie i w poziomie. W przypadku odchyleń poziomu należy zastosować kliny lub zeszlifować bloczek. Podczas układania ogrodzenia ważne jest dopasowywanie poszczególnych bloczków ze względu na ich fakturę. Bardziej wyłupane bloczki należy ułożyć obok siebie, tak samo jak te mniej. Gdy różnobarwne bloczki imitują kamień naturalny to należy je ułożyć w taki sposób, aby wyszedł jak najładniejszy melanż bez przesycenia koloru w jednym obszarze. Warstwy ogrodzenia należy układać naprzemiennie. Bloczki można przykleić do siebie klejem montażowym, dzięki czemu nie będą się one przesuwać w czasie zalewania betonem i zostaną uszczelnione wszystkie spoiny. Zalane bloczki należy zostawić na 4-5 godzin.

 

Słupki zabezpiecza się przed przesuwaniem poprzez spięcie ich taśmą polipropylenową. Bloczki należy zalewać warstwowo po 1-3 warstw betonem o odpowiedniej jakości. Przed zalaniem należy zwilżyć bloczki wodą, aby były wilgotne i nie zbierała się w nich woda. Mieszanka betonowa powinna pozwalać się formować i układać w bloczkach. Aby lepiej się urabiała i szczelnie wypełniała komory można użyć plastyfikatora. Zalecane jest ręczne sztychowanie mieszanki, aby była gęsta i szczelnie wypełniała formę. Po zalaniu bloczków należy je przykryć folią budowlaną na 7 dni lub do czasu przykrycia ogrodzenia daszkami wykończeniowymi w celu zapobiegnięcia odparowania wody. Prace betoniarskie należy prowadzić w temperaturze +5°C do +25°C. W przypadku wyższej temperatury konieczne jest bieżące usuwanie zabrudzeń z powierzchni bloczków. Jeśli przy montażu daszków okaże się, że daszek nie ma kapinosu, należy wykonać odpowiednie nacięcie. Następnie trzeba wyszlifować miejsce styku bloczków z daszkiem i zamontować daszki na mrozoodpornym kleju. Wszystkie połączenia i szczeliny między daszkami a bloczkami należy uszczelnić masą silikonową, żeby zabezpieczyć wnętrza bloczków przed wilgocią. W przypadku wystąpienia w ogrodzeniu naroży należy odpowiednio dociąć elementy murkowe i daszki, aby uzyskać estetyczną zabudowę. Daszki można zaimpregnować lub pomalować dobrą farbą do betonu. Ostatnim etapem jest wyczyszczenie ogrodzenia z resztek zabrudzeń działając odpowiednim środkiem czyszczącym w miejscu zabrudzeń i spłukanie ich wodą.

 

Imię
Telefon
Twój e-mail
Treść wiadomości
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Ikona wskazująca umiejscowienie danych adresowych naszej firmy Formur Ogrodzenia

FPHU FORMUR Ogrodzenia

 

ul. Dębicka 26,

39-207 Brzeźnica

 

Email: biuro@formur.pl

 

Elementy ogrodzeniowe: +48 790 505 635

(panele, siatki, słupki, płyty, montaż ogrodzeń)

 

Spawanie elementów: +48 788 692 956

(brama, furtka, przęsła, balustrady, poręcze, schody)

 

 

Siedziba zamknięta do 01.03.2020 r.

(więcej pod numerami telefonów powyżej).

 

Copyrights 2019 | Created with WebWave

Sprawdź naszą rzetelność klikając w logo KRD